Pilates

Pilates bu alanda uzmanlaşmış fizyoterapistler tarafından uygulanır.

1900’lü yılların başlarında Joseph Pilates tarafından yaratılarak başlayan ve ilk adı ‘Kontroloji’ olan Pilates, vücutta ve omurgada kontrolü çok iyi sağlar.

“Sadece üç derste farkı hissedecek, on derste farkı görecek ve 20 derste tamamen farklı bir vücuda sahip olacaksınız. 30 seans sonunda tamamen yenilenmiş bir vücuda, özellikle de sağlıklı, sıkı karın ve sırt kaslarına sahip olacaksınız.”

Joseph Pilates

pilates fizyoterapistHer 10 kişiden 8′i, yaşamının bir döneminde, iskelet ve kas sistemi sorununun etkisi altında kalıyor.

Pilates, konsantrasyon ve solunum kontrolü gibi çok önemli prensipleri sayesinde, egzersiz sırasında herhangi bir sakatlanma riski oluşturmadan tüm vücut kaslarını hem dengeli hem de güvenli bir şekilde kuvvetlendirir.

Nefesin aktif olması çok önemli olup; solunum ve dolaşım açısından ciddi bir destek sağlarken nefes ile birlikte kaslar da daha efektif çalışır. Kişiden tam bir konsantrasyon istenildiği için; egzersiz sırasında kişi tamamen yaptığı egzersize ve tüm beden yerleşimine odaklanır ve bu sayede zihin tamamen beden ile meşgul olur. Böylece zihin beden bütünlüğü sağlanır. Bu bütünlük egzersizden alınması gereken verimi en üst düzeyde tutar.

KLİNİK PİLATES

pilates fizik tedaviKlinik Pilates 2004 yılında Avustralyalı fizyoterapistler tarafından pilatesin kliniğe uyarlanması sonucu ortaya çıkmıştır. Belde ya da boyunda kayma, bel fıtığı, düzleşme, boyun fıtığı gibi rahatsızlıklar, romatizmal hastalıklar, kas gücü kaybına bağlı denge problemleri gibi durumlarda fizyoterapistin detaylı bir sağlık değerlendirmesi sonrası kişinin kayıpları tespit edilir. Bu değerlendirmenin ışığında kişiye en uygun egzersiz programı oluşturulur.

Standart bilinen pilates egzersizlerinin her biri aslında her kişiye uygun olmayabilir.Yani bu gibi durumlarda kişinin yapamayacağı ve hatta özellikle de yapmaması gereken egzersizler var. Klinik Pilates ile bu rahatsızlıklara sahip kişilerin durumuna göre bir modifikasyon yapılarak kişiye özel egzersiz programı hazırlanır.

Modifiye pilates olarak da tanımlanabilen bu sistem, aslında ‘bel fıtığım var ben egzersiz yapamıyorum’ gibi söylemlere sahip kişiler için geliştirilmiş bilimsel bir egzersiz modeli. Bu kişilerin rahatsızlıklarını hafifletebilmek için önemli bir göreve sahip olan Klinik Pilates ile doğru duruş ve doğru yük aktarımlarının kişiye öğretilmesi, bunu koruması ve sürdürebilmesi de sağlandığı için kişilerin fazla yük bindirdiği bölgelerdeki yükü hafifletmek daha kolay oluyor.

Sadece Fizyoterapistler tarafından sunulan bu program ile kişilerin ağrı ataklarının tekrar tekrar gelmemesini sağlanmış olur. Aslında sadece bir egzersiz modeli olmayıp, bir eğitim sistemi de olduğu için kişideki kazanımlar geçici değil kalıcı olmaktadır.

REFORMER – Aletli Pilates

reformer pilates

Aletli Pilates birebir özel eğitmen kontrolünde yapılır. Seanslarda uygulanacak olan program, bireysel ihtiyaçlarına ve neyi hedeflediklerine göre hazırlanır. Reformer, Cadillac, Trapez adlı aletlerin üzerindeki yaylar ile direnç ve kuvvet uygulanarak bireyin kısa sürede beden ve zihin bütünlüğünün sağlanması amaçlanır. Zorluk ayarı farklı olan yaylı sistemle çalışan vücut direnç karşısında hareketlere Mat Pilatesten daha hızlı sonuç verir.

Aletli Pilates ile boyun-bel-omuz-sırt-diz bölgelerinde oluşan deformasyonların kontrollü ve güvenli bir program ile daha kısa sürede giderilmesi mümkündür.

Mat ile yapılan pilatese göre bazı avantajları vardır. Bazı kasların çalışması açısından daha güvenli bir yol sunar. Üst karın egzersizlerinin çalıştırılması sırasında boyunda oluşabilecek gerginliği engelleyen karın kası çalışmaları özellikle başlangıç seviyesinde olan biri için oldukça önemli bir avantajdır. Ayrıca sıkılaşma anlamında vücuda daha hızlı bir form kazandırır.

Randevu Al Sık Sorulan Sorular
Hızlı Randevu
ÜCRETSİZ DEĞERLENDİRME!
Randevu Talebi Oluşturmak için Bizi Arayın.
Hızlı Randevu